Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesi

Gazete – Matbaa – Baskı İşleri

ŞAİBELİ ALIMDA SON PERDE Mülakat öncesi işe alınacak isimlerini yazdı DEDİĞİ ÇIKTI

Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Yusuf Özdemir İlçemiz Belediyesi tarafından KOÇBEL şirketine alınacak kişilerin isimlerini henüz mülakat yapılmadan yazdı. Dediği gibi sözde yapılan mülakat sonrası ismi, yazılan kişiler işe alındı ve Pazartesi günü itibari ile görevlerine başladılar.
Yerel seçimler öncesi seçimi kazanmak için yüzlerce kişiye iş sözü verdiği iddia edilen Belediye Başkan Adayı Mustafa Koçak seçimlerden galip gelmesi ve mazbatasını almasından sonra İlçemiz Belediyesinde çalışan birçok kişinin görev yerinde değişiklikler yapmış, bazı birimlere yeni kişilerin görevlendirilmesi yapılmış, hatta geçmiş dönemde KOÇ-BEL şirketinde çalışan yaklaşık 26 kişi işten çıkarılmış, yaklaşık olarak 6’sı tekrar işe alınmış, diğer çıkarılan kişilerin yerine ise seçim öncesi söz verildiği iddia edilen kişilerin işe alınacağı kamuoyunda konuşulmaya başlanmıştı.
ALIM İLANI YAYINLANDI
Kamuoyunun konuştuğu gibi seçimlerden birkaç hafta sonra Belediyeye ait KOÇBEL şirketi bünyesinde çalıştırılmak üzere prosedür gereği İŞKUR üzerinden Personel alım ilanı yayınlandı. Belediyeye ait KOÇ-BEL şirketi adı altında Ziraat Mühendisi, İşçi Başı, Büro Personeli, Temizlik personeli, Şoför alımı için ilana çıkıldı.
SIR GİBİ SAKLANDI
Belediyeye ait KOÇ-BEL Şirketine alınacak işçilerle ilgili İlçemiz Belediyesi tarafından her hangi bir anons ve duyuru yapılmadı. Hemen hemen her çalışmalar Belediyeye ait sosyal medya paylaşım sayfalarında paylaşılırken, işçi alımı ile ilgili her hangi bir paylaşım ve duyuru yapılmaması akıllarda bir sürü soru işaretinin oluşmasına neden olmuştu.
MÜLAKAT ÖNCESİ ALINACAK İSİMLERİ YAZDI, DEDİĞİ ÇIKTI
Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü aynı zamanda köşe yazarı Yusuf Özdemir, henüz işçi alımları olmadan işe alınacak kişilerden bazılarının isimlerini mülakat yapılmadan yazdı. 5 Mayıs (Mülakattan bir gün önce) günü Gıdıklıyorum adlı köşe yazısında yapılacak olan işçi alımlarına dair yazı yazan Özdemir şu cümlelere yer vermişti. “Ve gelelim işçi alımlarına. Malum seçim öncesi yüzlerce kişiye söz verildi. “Bizi desteklerseniz sizi ya da yakınızı işe alacağız” diye. Tamam işe alın, partilinizi alın, halaoğlunuzu alın, eşinizi-dostunuzu partinin bayrağını en çok sallayanla, sosyal medyada yapmış olduğunuz paylaşımları en çok alkışlayanı alın. Ama alırken de kimsenin aklı ile oynamayın. Hatta dahası dalga geçermiş gibi iş yapmayın. Şeffaflıktan, kul hakkından, adam kayırmadan bahsedip, bunların tam tersini yapmayın. Ve mümkünse yalan söylemeyin. Bakın işçi alımları ve verilen sözler konusunda kapalı kapılar arkasındaki pazarlıkları sağır sultan duymuşken, bu kadar oyuna, bu kadar alavereye ne gerek var. Adam gibi çıkın, “işçi alacağız ama, alacağımız kişiler belli, bazı konuları sırf prosedürü yerine getirmek için yapmak zorundayız. Nedir bunlar ilana çıkmamız gerek, sözde mülakat yapmamız lazım. Ama yine söylüyoruz alacağımız kişilere daha önce söz verdik” deyin alnınızın ortasından öpeyim. Ama İŞ-KUR’a ilana çıkıp ta başvuru yapmak isteyen kişiler belediyeye geldiği zaman; “ böyle bir alım yok, gazetenin yalan haberi” diye çamur atmayın.
Bakın bu köşe yazımı dün saat 11 gibi yazmaya başladım. Hatta bir gün öncesinden sosyal medya hesabımdan “Belediyede işe girecekler belli olmaya başladı” deyip, birkaç isim paylaştım. Halbuki yapmış olduğunuz işçi alım ilanında mülakatın bugün yapılacağını duyurdunuz. Peki bu nasıl oldu da işe alınacaklar mülakat öncesi belli oldu. İşte size açık çek. Yazacağım isimler işe alınacak kişiler. Seren, Kahibe, Cengiz, Şenay, Kübra vs vs. Lütfen beyler, bayanlar, milletin aklı ile oynayıp, sonrada şeffaflıktan bahsetmeyin. Dahası Belediyenin borcunu afiş yapıp, Belediyenin önüne astınız çok güzel de oldu, hatta bununla kalmayıp mal varlığınızı da asmışsınız bu da çok güzel, hadi kimleri ya da kimlerin çocuklarını da işe aldığınızı asın da şeffaf olduğunuza kanaat getirelim. Hatta yalanım varsa bende afişle özür afişi yaptırayım, hodri meydan”
DEDİĞİ ÇIKTI
Gazetemiz yazı İşleri Müdürü Yusuf Özdemir’i yazmış olduğu köşe yazısında belirtmiş olduğu isimler 31 Mayıs tarihi ile KOÇBEL şirketinde işe alımı yapıldı ve 1 Haziran tarihi ile işe başladı. Seren Sezginer, Kahibe Akar, Şenay Küçük, Kübra Ayan ve daha önceden söz verildiği iddia edilen diğer isimlerin hepsi işe başladı.
4 YILLIK FAKÜLTE MEZUNU BAŞVURU YAPTI, İŞE ALINMADI
Öte yandan işe alınacak kişiler arasında liyakata önem verilmediği, liyakattan ziyade önceden işe alınacağına dair söz verilen kişilerin işe alındığı edinilen bilgiler arasında yer aldı. Büro personeli için başvuru yapan 4 yıllık Fakülte mezunu olup, aynı zamanda yetim olan ve babası daha önceden Belediye de çalışırken vefat eden bir gencimiz işe alınmadı. Büro personeli olarak iş başvurusu yapan gencimize mülakatta Bilgisayar kullanmayı bilip bilmediği, biliyorsa hangi programları bildiği gibi soruların yöneltilmesi yerine, “Atatürk’ün bazı savaşlardaki sözleri ve Belediyenin birimleri neler?” gibi akla mantığa sığmayan soruların yöneltildiği iddia edildi.
TEMİZLİK GÖREVLİSİ DİYE ALINDI MASA BAŞINA OTURDU
Öte yandan yine işe alınan birçok kişinin temizlik görevlisi kadrosunda işe alındığı ancak Belediyenin farklı birimlerinde masa başında göreve başladıkları hatta bazı kişilere ise temizlik görevlisi kadrosunda olmasına rağmen birtakım üst düzey görevlerin verildiği iddia edildi.
ŞEFFAF BELEDİYECİLİK ADINA AFİŞLE DUYURU YAPACAK MISINIZ?
Hemen hemen her söylemlerinde şeffaf belediyecilik, yetim ve kul hakkından bahseden Belediye Başkanı başta olmak üzere yetkililere sesleniyoruz!
Şeffaf Belediyecilik adına Belediyenin borçları, Başkanın mal varlığının açıklanmasında yaptığınız gibi seçim öncesi sırf oy versinler düşüncesi ile söz verildiği iddia edilen ve şaibeli bir şekilde alım yapıldığı konuşulan işçi alımlarında kimlerin işe alındığını ve kimlerin yakını olduğunu da afişler bastırıp belediyenin önüne asacak mısınız?
4 yıllık fakülte mezunu ve yetim olan bir gencin yerine lise mezunu birisinin işe alındığı doğru mu?
Belediye yetkililerin şaibeli bir şekilde yapıldığı iddia edilen personel alımı ile ilgili her hangi bir açıklama yapıp yapmayacağı, alınan personel hakkında nasıl bir gelişme yaşanılıp yaşanmayacağı ilerleyen günlerde netlik kazanacak.

Sakarya araç kiralama Sakarya evden eve nakliyat