Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesi

Gazete – Matbaa – Baskı İşleri

Tarım araçlarında reflektör hayati önem taşıyor DENETİMLER SIKLAŞTIRILMALI!

Hasat mevsimini yaşadığımız şu günlerde kırsal kesimde kullanılan Traktörlerde ve römorklarda kullanılan ikaz lambası ve reflektör kazalarda hayati önem taşıyor. Özellikle hasat zamanında Traktörlere takılmayan ikaz lambası ve römorklarda olmayan reflektörler sonrası kazalar meydana geliyor. Yetkililer özellikle çiftçilerimizi bu konuda uyarıyor.
Geçtiğimiz hafta Perşembe günü E90 Karayolunda meydana gelen ve 1 kişinin yaşamını yitirmesi, 4 kişinin yaralanması ile sonuçlanan kaza traktörlerde bulunması gereken ikaz lambasının ne derece önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.
Tuzgölühaber Gazetesi olarak ilçemizin sorun ve eksikliklerine ve çözüm yolu üretilmesi için olumsuz konulara parmak basmaya devam ediyoruz. İlçemizde özellikle hasat mevsiminde yaşanılan trafik kazaları önemli konular arasında yer alıyor.
Ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de kullanılan tarım araçları içerisinde en çok traktörler tercih ediliyor. Tarım işlerinin dışında ulaşımda da yararlanılan bu araçları ana yollarda her gün görmek mümkün oluyor. Ne var ki çiftçi için önemli bir yere sahip olan bu araçlar yollarda seyir halindeyken görünürlüklerinin az olması ve diğer araçlara göre daha yavaş gitmeleri nedeniyle diğer araç sürücüleri tarafından aniden fark edilmelerinden dolayı traktörlerin trafik kazasına karışma oranı daha yüksek oluyor.
2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun “Araçlarda Bulundurulması Zorunlu Gereçler” başlıklı 31. maddesi ile Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 1 sayılı cetvelde traktör römorklarına takılması gereken işaret levhaları belirlenmiş olmasına rağmen sürücülerin duyarsızlığı ya da eskiyen malzemelerin yenilenmemesi, römorklara fazla ürün ve eşya atılması gibi sebeplerden dolayı reflektörler görünmeyebiliyor. Sürücülerin fazla yükten veya çeşitli sebeplerden dolayı arızalanan, lastiği patlayan araçları olduğu yerde gelişi güzel bırakıp gitmeleri de ayrı bir sıkıntı oluşturuyor. Sorun giderilene kadar saatlerce yol kenarlarında bekleyen araçlar için herhangi bir önlem alınmıyor. Ayrıca ürünleri taşımak için ikinci bir traktörün olmaması nedeniyle bir traktöre iki hatta üçüncü römorkun takılıp kara yollarında trencilik oynandığını da görüyoruz. Bahaneler olarak genellikle köyden dışarı çıkmıyoruz anlayışıyla hareket edildiğinden hiç reflektör bulunmayan araçlara da rastladığımız oluyor. O yüzden traktör ve patpat kullanan vatandaşların karayollarına çıktıklarında hem kendi güvenli seyirlerini sağlamak ve gece intikalleri ile tünel gibi geçiş yerlerinde diğer araç sürücülerine karşı görünürlüklerini artırmak açısından römorklarına iki adet reflektör takması önem arz ediyor.
Traktörden kaynaklı kazaların çoğunda sarı ikaz lambalarının bulunmadığı, römorklarda reflektör olmadığı tespit edilirken, ayrıca traktörlerin muayene ve kontrollerinin yeterince yapılamaması, güvenlik tertibatlarının yetersiz olması trafik güvenliği açısından bir risk yaratıyor.
EĞİTİM VERİLMELİ, DENETİM SIKLAŞTIRILMALI!
İlçemizde geçtiğimiz yıllarda gerek İlçe Jandarma Komutanlığınca gerekse Ziraat Odaları tarafından çiftçilerimize verilen eğitim seminerleri daha sık ve daha farklı yerlerde verilmeli. Olası kazalarda traktörlerde bulunması gereken ikaz lambası ile, Römorklarda bulunması gerekli olan reflektör kullanımının kazalardaki önemi anlatılmalı.
En önemli yanı ise, hele hele hasat mevsimini yaşadığımız şu günlerde şehir merkezinde Emniyet Güçlerince, dış mahallelerde ise Jandarma Komutanlığı ekiplerince bilakis traktörler kontrol edilmeli ve traktörlerde bulunması gereken ikaz lambaları ile römorklarda bulunması gereken reflektörlerin kontrolü yapılarak, kurallara uymayanlara cezai işlem uygulamalı.

Sakarya araç kiralama Sakarya evden eve nakliyat