Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesi

Gazete – Matbaa – Baskı İşleri

Ticaret Odası ile Ziraat Bankası Tedarik Zinciri Protokolü İmzalandı

İlçemiz Ticaret Odası, Ziraat Bankası ile “Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı” protokolü imzaladı.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin geçtiğimiz günler içerisinde Ziraat Bankası ile yaptığı iş birliği kapsamında tedarik zincirlerinde finansman kaynaklı yaşanan aksaklıkları ve tahsilat problemlerini gidermek üzere hayata geçirilen “Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı Proje”sinin ilçemizdeki imzaları, Ticaret Odası Başkanı Çetin Aslan, Ziraat Bankası Şube Müdürü Ferhat Mehmet Bayhan tarafından atıldı.
Konuyla ilgili olarak Ticaret Odası Başkanı Çetin Aslan tarafından yapılan açıklamada; “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Ziraat Bankası, tedarik zincirlerinde finansman kaynaklı yaşanan aksaklıkları ve tahsilat problemlerini gidermek üzere “Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı Projesi” başlatmıştır.
Proje kapsamında da, burada Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı Protokolü yapacağız.
Projenin ana amacı tedarikçi ve alıcıların banka üzerinde oluşturulan kapalı devre bir sisteme tanımlanarak, alım-satım işlemlerinin Ziraat Bankası garantörlüğünde gerçekleştirilmesi olup böylece tahsilat konusunda her iki tarafın da riski sıfıra indirilmektedir.
*Ürünün satıcılar (tedarikçi) açısından faydaları:
Tahsilat riskinin sıfıra indirilmesi
Esnek vade ve taksit imkânları ile daha fazla satış yapabilme imkânı
*Ürünün alıcılar açısından faydaları:
Finansmana kolay erişim: Ödemeleri taksit ve vadeler ile yapma imkânı
Kredi/çek kullanmadan kendi tedarikçisi ile banka üzerinden ticaret yapması
Artan kredi limitleri
Sistem:
Alım-satım işlemleri POS cihazları üzerinden işlemektedir.
Tedarikçilerin (Satıcı), POS cihazlarına özel bir yazılım yüklenecektir.
Alıcılara ise, ticari kredi kartı tahsis edilecektir.
Bu proje ile tedarikçiler mal teslim ettiği ve alacak kaydettiği firmaların ödemelerini POS cihazı aracılığıyla esnek vade ve eşit taksit olmak üzere iki farklı seçenek ile alabilecektir.
Örnek olarak;
Tedarikçi, 100.000 TL’lik bir mal sattığında, pos cihazına 18 aya kadar aylık ya da 3 aylık eşit taksitlerle ödeme alabilecek,
Aynı şekilde tedarikçi, 100.000 TL’lik mal satışını, tıpkı bir çek gibi maksimum 540 gün olmak üzere vadeli bir şekilde yapabilecektir. Bu durumda 540 gün sonra yapacağı tahsilatta herhangi bir problem yaşamayacaktır çünkü muhatabı artık banka olacaktır. Tahsilatı da bankadan yapacaktır.
Kart limiti tahsisatı bankacılık koşullarına firmanın risk durumuna göre banka tarafından belirlenecektir. Herhangi bir üst limit bulunmamaktadır.
Herhangi bir sektör kısıtlaması yoktur. Oda ve borsa ile sektör meclisi üyesi firmalarımız bu imkândan faydalanabilecektir.
Bu sistem sadece tedarik zincirinde birbirine entegre olmuş ticari işletmeler arasında uygulanacak olup, her satış bu kapsamda değerlendirilemeyecektir.
Örnek vermek gerekirse, bir otel işletmesine gıda tedariki sağlayan bir ticari işletme otel işletmesinin sahip olduğu Bankkart üzerinde vadeli satış yapabilecektir.
Detaylı bilgi için sektorler@tobb.org.tr ve guvenliticaret@ziraatbank.com.tr adresiyle iletişime geçebilirsiniz.”dedi.
İmzalanan iş birliği protokolü hakkında açıklamada bulunan Ziraat Bankası Müdürü Ferhat Mehmet Bayhan da; “Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı ürünümüzle alıcılar ve satıcılar arasında büyük bir tedarik zinciri kuruyor. Bankamız üye işyeri ve kurumsal kart altyapımız üzerinden özel fiyatlama ve vade avantajı sunuyoruz.
Bu ürünümüzle alıcı ve satıcı arasında oluşabilecek tahsilat riski ortadan kalkacak, alıcının ürün ve ham maddeye daha hızlı ulaşması sağlanacak. Alıcı ve satıcı kendi nakit akışlarına uygun ödeme takvimi oluşturabilecek.
Bu sistemin hayata geçmesiyle birlikte, alıcı ve satıcı arasındaki riskleri ortadan kaldırarak ticaretin daha etkin ve verimli yapılmasını desteklemiş olacağız. Bununla birlikte üretim, istihdam ve ticarette istikrar ve devamlılığı sağlamış olacağız.
Protokolün Şereflikoçhisar’ımıza, üreticilerimize, tüccarımıza, tüketicimize hayırlı olmasını temenni ediyorum’ dedi.

Sakarya araç kiralama Sakarya evden eve nakliyat