Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesi

Gazete – Matbaa – Baskı İşleri

TOKİ’DE KURALAR ÇEKİLECEK

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca (TOKİ) “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesi kapsamında ilçemizde yapılan 362 konut için hak sahipleri, canlı yayında kura çekilişi sonucunda evlerini belirleyecek. 10 Haziran Pazartesi günü Saat: 11:00’da yapılacak olan kura çekimi TOKİ’nin Youtube kanalından canlı yayınlanacak.
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca (TOKİ) “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesi kapsamında ilçemizde yapılan ikinci etap 362 konut için hak sahipleri Pazartesi günü yapılacak olan kura çekimi ile evlerini belirleyecekler.
Hatırlanacağı üzere Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi kapsamında TOKİ tarafından ilçemize 362 adet konut yapımı kararı alınmış, 2023 yılı birinci ayda başvurular başlamış, yapılan başvurulardan kısa bir süre sora hak sahipleri için kura çekilişi yapılmış, Noter huzurunda gerçekleştirilen kura çekilişi, TOKİ’nin resmi sosyal medya hesapları üzerinden takip edilmiş, çekiliş öncelikle şehit yakınları ve gaziler için tamamlanmıştı. Bunun ardından sırasıyla engelli ve emekli kategorileri çekilmiş, son olarak ise diğer kategorisine giren vatandaşların kura çekilişi tamamlanmıştı. İlçemiz TOKİ kurası sonucunda; Şehit ailesi, Kıbrıs, Kore gazisine, engelli vatandaşa, emekli vatandaşlara, gençlere ve diğer vatandaşlar ile yedek vatandaş olmak üzere toplam 362 vatandaşımız konut alma hakkını kazanmıştı.
İHALESİ YAPILDI
Hak sahiplerinin belirlenmesinin ardından bu kez yapılacak olan konutların ihalesi yapıldı. İlçemize yapılan 362 konut için yapılan ihale sonrası ihaleyi alan firma 2023 Şubat ayında ilk kazmayı vurarak altyapı çalışmalarına başlamış, yapılan hummalı çalışma sonrası TOKİ konutları şuan bitme aşamasına geldi. 450 günde bitirilmesi planlanan konutlarda şuan sadece çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışmaların kaldığı onunda birkaç ay içerisinde tamamlanması hedefleniyor.
EVLERİ BELLİ OLACAK!
Artan ev kiraları ve gelen zamlar sonrası adeta çıkmaza giren kiracılar umutları TOKİ konutları olmuştu. Başvuru yapan ve kuralardan ismi çıkan talipliler dört gözle evlerini teslim edilmesini bekliyorlardı. Beklenen haberi TOKİ duyurdu. TOKİ tarafında hak sahiplerine gönderilen bilgi notunda; “Söz konusu proje kapsamında inşa ettirilen; 2+1 nitelikli 242 adet 3+1 nitelikli 120 adet olmak üzere toplamda 362 adet konut için gerçekleştirilecek Konut Belirleme Kurası 10 Haziran 2024, Saat 11:00’de İdaremizin YouTube hesabından canlı yayın ile yapılacaktır. Konut belirleme kurası, projenin hak sahipliği kurası sonucu belirlenen hak sahipleri arasından, konut tipi ayrımı yapılmaksızın çekilecektir. Konut belirleme kurasından sonra Gayrimenkul Satış Sözleşmesi hak sahipleri tarafından, 01 – 19 Temmuz 2024 tarihleri arasında T. Halk Bankası A.Ş. Şereflikoçhisar Şubesi’nde imzalanacaktır. Hak sahiplerine konutlar, başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutar; %10 peşinat bedeli için 240 ay vade ile taksitlendirilecek olup, peşinat sözleşme imzalama aşamasında tahsil edilecektir. Hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur Memur Maaş Artış Oranı’na göre artırılacaktır. Taksit ödemeleri, sözleşme tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacaktır. İlk dönemsel artış tarihi, Ocak 2025 tarihinden itibaren başlatılacaktır. Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar %10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır. Projenin bulunduğu İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler istenecektir. BANKADAN YAPILACAK İŞLEMLERİ : Konut belirleme kurası ile konutu belli olan konut hak sahipleri, 01 – 19 Temmuz 2024 tarihleri arasında; T. Halk Bankası A.Ş. Şereflikoçhisar Şubesi’nde Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalayacaklardır” denildi.
EVLER KAÇ METRE, TAKSİTLER NE KADAR?
İlçemize yapılan TOKİ ikinci etapta yapılan ve kısa bir süre sonra teslim edilecek 2+1 konutlar bürüt 86,62 metre net alanı ise 68,9 metreden oluşuyor. 3+1 evler ise bürüt 104,18 net kullanım alanı ise 84,1 metreden oluştu. Bazı bloklarda 18, bazı bloklarda ise 21 daireden oluşuyor.
Aylık taksitleri ise 2+1 evler için bodrum katlar 5bin 829 TL’den başlayıp, katına göre 7 bin 531 TL’de taksitle,3+1 konutlar ise 5 bin 829 TL’den başlayıp, yine katına göre 7 bin 720 TL arasında değişiyor.

Sakarya araç kiralama Sakarya evden eve nakliyat