Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesi

Gazete – Matbaa – Baskı İşleri

AYLAR SONRA “OMUZ OMUZA”

Diyanet İşleri Başkanlığının talimatı sonrası tüm camilerde aylar sonra omuz omuza saf düzenine geçildi. Aylar sonra omuz omuza namaz kılan Müminler, saf düzenine geçilmesinden dolayı son derece mutlu olduklarını ifade ettiler.
Covid 19 salgını sonrası 2020 Mart ayından bu yana tüm camilerde sosyal mesafe kurallarına göre namaz kılınmaya başlanmıştı. Yaklaşık 19 aydır sosyal mesafe kurallarına göre namaz kılan müminler, bu hafta omuz omuza saf tutarak namaz kıldılar. Aylar sonra omuz omuza namaz kılan müminler, “İnşallah bir an önce bu salgın belası sona erer de tüm ülkemiz bir beladan kurtulmuş olur” dediler.
CAMİİ CEMAATİ AZALDI
2020 Mart ayında yasaklanan saf düzeni sonrası camilerimiz neredeyse boş kaldı. Birçok vatandaşımız virüs nedeni ile camilere gelmek istemezken, saf düzeninde camilerimize sığmayan cemaatler, sosyal mesafe kurallarına göre kılınan namazlarda dahi safları dolduramadılar.
Aylar sonra virüsünde azalması nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığı saf düzeni ile ilgili 81 İldeki Müftülere talimat yazısı gönderdi. Diyanet’ten ‘Cami ve Mescitlerde saf düzeni” başlığıyla gönderilen yazı şu şekilde: “Covid-19 salgını kapsamında vatandaşlarımızın sağlığını korumak amacıyla 13 Mart 2020 tarihinden itibaren cami ve mescitlerde Başkanlığımızca gerekli tedbirler alınmış, gerek din görevlilerimiz gerekse vatandaşlarımız tarafından konuya gereken hassasiyet gösterilmiş, ilgili kurumlarca malum olduğu üzere cami ve mescitlerde salgın kaynaklı problem yaşanmamıştır.
Kış şartları sebebiyle açık alanlarda namaz kılma imkanı kalmaması, ülke genelinde 18 yaş ve üstü nüfusun büyük oranda aşılanması ve toplumumuzun salgın tedbirlerine riayet konusunda alışkanlık kazanmış olması göz önünde bulundurularak yeni düzenlemenin yapılması gerekli görülmüştür.
Bu itibarla temizlik ve maske kurallarına uyulmak kaydıyla cami ve mescitlerde cemaatle kılınan farz namazların normal saf düzenine göre eda edilmesi hususunda bilgilerini ve gereğini arz/rica ederim.”

Sakarya araç kiralama Sakarya evden eve nakliyat