Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesi

Gazete – Matbaa – Baskı İşleri

EKMEK ZAMMI İPTAL EDİLDİ

Ankara’da ekmeğe uygulanan 25 kuruşluk zam iptal edildi. Buna göre, ekmek 1.5 lira olan eski tarifeden satılmaya devam edilecek.
5 Mart 2021 tarihinde Ankara Fırıncılar Odası tarafından ekmeğe 25 krş zam yapılarak 200 gr ekmek 1.50 liradan 1.75 liraya yükseltilmişti. Yaklaşık 12 gün boyunca devam eden zamlı Ekmek tarifesi iptal edilerek Salı gününden itibaren tekrar eski fiyattan satışa sunuldu.
EKMEK ZAMMI YARGI YOLUNA GİTMİŞTİ
Ankara Fırıncılar Odası Başkanı Gürsel Alnıaçık, 3 Mart’ta yaptığı açıklamada fırıncıların daha fazla zarar etmemesi için ekmek fiyatlarına yaklaşık yüzde 16 zam yapıldığını bildirmişti. Alnıaçık, “Zamla Ankara’da 1,5 lira olan 200 gram ekmek satış fiyatı bugün itibarıyla 1,75 liraya yükseldi” şeklinde konuşmuştu.
Zam sonrasında Ankara Valiliği devreye girmişti. Vali Vasip Şahin, Fırıncılar Odası ile yapılacak toplantılar sonrasında ortak bir karara varmaya çalışacaklarını söyledi. Şahin, uzlaşı olmaması durumunda ise yargı yoluna gideceklerini açıklamıştı.
Yapılan toplantı sonrası da ekmek zammı mahkemeye taşınarak Valilik tarafından bir açıklama yapılmıştı.
Ankara Valiliği’nden yapılan açıklamada şöyle denilmişti:
“Ankara Ticaret Odası tarafından Valiliğimize gönderilen ekmek ve pide fiyat tarifelerinde yapılmak istenen zam oranına, ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda Valiliğimizce yapılan itiraz komisyonda değerlendirilmiş ve komisyonca Ankara Ticaret Odası’nın gönderdiği tarife iptal edilmiştir.
Yine ilgili mevzuat çerçevesinde, Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından Valiliğimize gönderilen ekmek ve pide fiyat tarifelerine yaptığımız itiraz da komisyonda değerlendirilmiş ve komisyonca itirazımız oy çokluğu ile reddedildiği için Valiliğimizce yasal yetkimiz kullanılarak adı geçen tarifeye yönelik Ticaret Mahkemesi’nde itiraz davası açılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
EKMEK ZAMMI İPTAL EDİLDİ
Ekmek zammı mahkemeye taşındıktan sonra 16 Mart Salı gününden itibariyle ekmek zammının iptal edildiği ve ekmek 1.75 liradan değil, 1.50 liradan satışa sunulduğu öğrenildi.
Yapılan zammın iptal edilmesi fırıncıları üzerken, vatandaşların ise bir hayli memnun etti.

Sakarya araç kiralama Sakarya evden eve nakliyat