Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesi

Gazete – Matbaa – Baskı İşleri

Satışlar başladı, fiyatlar yükselişte

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte, kurbanlıklar yavaş yavaş görücüye çıkmaya başladı. Kurbanlıklarını almak isteyen vatandaşlarımız köy ve mahallerde bulunan besihaneleri gezmeye başladılar. Bu yıl en düşük küçükbaş hayvanın 10 ila 15 bin, Büyükbaş hisse bedelinin ise 21 bin ile 27 bin lira arasında olması bekleniyor.
Dini bayramlarımızdan Ramazan Bayramı geride kalırken Kurban bayramına sayılı günler kalmaya başladı. Vatandaşların ise kurbanlık telaşı başladı. Besiciler ile şimdilerde Kurbanlık hayvanlarını görücüye çıkarmak için çaba sarf ediyor.
FİYATLAR İKİYE KATLADI
2024 yılı kurbanlık fiyatlarında geçtiğimiz yıla oranla hemen hemen 3 hatta 4 kat artış yaşandı. Geçtiğimiz yıl canlı 150 ila 165 lira arasında değişen canlı ağırlık bu sene maliyetlerin artması sorası 550-600 liraya dayandı.
KESİM FİYATLARI DA ARTTI
Kırmızı ete gelen gelem zamlar Kurbanlık fiyatlarını da etkiledi. Geçtiğimiz yıl 90 ila 105 TL arasında değişiklik gösteren Büyükbaş karkas kesim fiyatları şimdilerde 325 ila 360 TL arasında değişiklik gösteriyor. Bu fiyatları Kurban bayramına yakın biraz daha artması bekleniyor.
KURBANLIKLAR YAVAŞ YAVAŞ GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR!
İlçemiz Besicileri Kurban bayramına sayılı günler kala yavaş yavaş besihanelerinde bulunan Kurbanlıklar için ilanlar yayınlamaya başladı. Sosyal medya hesaplarında farklı farklı guruplarda paylaşım yapan besiciler fiyat konusunda ise vatandaşlara yardımcı olmaya çalışıyorlar.
Ramazan bayramının geride bırakılması sonrası vatandaşlar Kurban bayramında kesecekleri Kurbanlıkların telaşını yaşamaya başladı. Kimi vatandaşımız gelecek zamlardan etkilememek için Kurbanlıklarını almayı tercih ederken kimi vatandaşımız ise Kurban gününe kadar beklemeyi tercih ediyor.
FİYATLAR UÇUYOR!
2023 yılı Kurbanlık fiyatlarına göre 2024 yılı kurbanlık fiyatları arasında hissedilir oranda artış yaşanıyor. Haklı olarak girdi maliyetlerinin artan üreteciler isteksizde olsa bu artışı kurbanlık fiyatlarına yansıtıyor.
Geçtiğimiz yıl 7- ile 11 bin lira arasında değişen Büyükbaş hisse bedeli bu yıl en düşük 20 bin liradan başlayıp, 30 bin liraya kadar çıkması bekleniyor.
Yine Küçükbaş hayvanlarda ise geçtiğimiz yıl, 5 ila 8 bin lira arasında olan fiyatların bu yıl en düşük 11 bin ile en yüksek 17 bin lira arasında olması bekleniyor.
BECİHANELERDE HAREKETLİLİK YAŞANIYOR
Şuan için kurban almak isteyen vatandaşlarımız köy ve mahallerde bulunan besihaneleri gezmeye başladılar. Genellikle büyükbaş alacak olanlar ortaklarını tamamladıkları zaman besihanelerden hayvan tercihi yapmaya başladılar.

Sakarya araç kiralama Sakarya evden eve nakliyat