Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesi

Gazete – Matbaa – Baskı İşleri

BELEDİYE SATIŞA BAŞLADI Kullanılmayan araçların satışı yapılacak

Haziran ayı meclis toplantısı yapıldı. CHP Meclis Üyesi Hakan Ataç ve Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Ercan Altuntaş’ın katılmadığı toplantıda 8 Gündem maddesi 2 gündem dışı olmak üzere 10 gündem maddesi görüşüldü. Ak Parti gurubunun 1 önergesi reddedilirken, Meclis toplantısında Fake hesap tartışması gündem oldu. Sosyal medya üzerinden yapılan olumsuz eleştirilerde rahatsız olan Belediye Başkanı, birçok kişinin fake hesap kullandığını ve bunları tespit ettiğini ifade etti. Belediye şantiyesinde birçok kullanılmayan araç olduğu ve bu araçların satılmasına karar verdiği meclis toplantısında, Belediye Başkanı 120’ye yakın hurda aracın olmadığını ancak bunların 20’ye yakının olmadığını, bunlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ifade ederken, Ak Parti Belediye meclis üyesi Bünyamin Kılıçaslan ise 1960 yılında nu yana birçok aracı evrağının eksik olduğunu ve bu konuda destek vereceklerini ifade etti.
İlk olarak gündem maddelerinin okunması ve gündeme alınması gereken önergelerin görüşüldü. Ak Parti iki, CHP gurubu bir önerge verdi. AK Parti grubu, “Bahar mevsiminin yağışlı geçmesi, otların çoğalarak zararlı haşerelerin artmasına sebep olacağından ve yangınlara sebep olacağından, İlçemiz Yeşilova, Tuzla, Hacıenbiya, Emek, Cumhuriyet, Mustafacık başta olmak üzere tüm mahallelerimizde ot biçme ve çevre temizlik çalışmalarının bir an önce tamamlanması gerekmektedir. Bu hususta önergemizin kabulünü arz ederim” dedi. Önerge oy birliği ile gündeme alındı.
Ardından CHP Gurubunun vermiş olduğu, “Mevsim sıcaklıklarının artması, çiftçi arkadaşlarımızın da yoğun olduğu ilçemizde ekili alanların yangın tehlikesinden korunması veya gerekli tedbirlerin Ankara Büyükşehirşehir Belediye ile koordineli çalışan ekiplerin kurulması yönünde önergemizin gündeme alınmasını” önergesi oy çokluğu ile kabul edildi.
Daha sonra gündem maddelerine geçildi. İlk gündem maddesi olan ; “Belediye Meclisinde; İlçenin Fadıllı Mahallesi 126 ada 1 ve 2 nolu parsellerin 3194 sayılı imar kanununun geçici 16.maddesine istinaden satışı için Belediye Encümenine yetki verilmesi hususu görüşüldü. Gündem maddesi oy briliği kabul edildi.
İkinci maddede; “İlçemizin muhtelif mahallerinde ticari saha olarak plana işlenmiş Ticari B-5 olan yerlerde Ticari+Konut olarak planda değerlendirilmesi hususunda İmar Komisyonunun hazırlatmış olduğu raporun sunumu” yapıldı ve rapor okutuldu. Gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi.
Üçüncü gündem maddesinde; Plan ve Bütçe Komisyonunun hazırlamış olduğu 2023 mali yılına ait kesin hesap raporunun sunumu” yapıldı. Komisyonca hazırlanan rapor okundu ve oy birliği ile kabul edildi.
Dördüncü gündem maddesinde ise, Kadro iptal-ihtasının görüşüldü. Gündem maddesi oy çokluğu ile kabul edildi.
Beşinci gündem maddesinde; Belediyemiz şantiyesinde bulunan hizmette kullanılmayan araçların satılmasını hususunun görüşülmesi yapıldı. 2886 sayılı yasa kapsamında satışı yapılacağı söylendi. Ardından kullanılmaya araçlar hakkında bilgi verildi. Gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi. Belediye Başkanı Koçak, demirbaşların sayımında 120’ye yakın araç olması lazım. Ama bunun haricinde 20 civarı araç Şereflikoçhisar belediyesi şantiyesinde mevcut değil. Bir tane muhakkik bulunacak, araştırma yapılacak. Oluşturulacak rapor burada konuşulacak. Sosyal medyada sağda solda konuşmadan, sosyal medyada dedikodusunu yapmadan gereğini yapacak, savcılığa suç duyurusunda bulunacağım” dedi. Ak Parti Belediye meclis Üyesi Bünyamin Kılıçaslan ise, daha önce şahsım olarak yapmış olduğum araştırmalara göre, 1960’dan bu yana birçok aracın evrağı eksik. Geriye dönük olarak, bu konu hakkında muhakkik tayin edin, bizde size destek olacağız” dedi.
Gündemin altıncı maddesinde ise, T.C. İç Anadolu Belediyeler Birliğine T.C. Şereflikoçhisar Belediyesinin üye olarak katılma talebi görüşüldü, gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi.
Yedinci maddede ise, Mülkiyeti Şereflikoçhisar Belediyemize ait İlçenin Yeşilova Mahallesi 1396 ada 1 nolu parselin Pazar yerini yapılmak üzere 5393 sayılı Belediye kanununun 75.maddesinin (d) bendi gereğince Ankara Büyükşehir Belediyesine tahsisinin görüşüldü. Gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi.
Sekizinci gündem maddesinde ise, Mülkiyeti Belediyemize ait İlçenin sanayi Mahallesi 197 ada,293 nolu parselde bulunan GES ile alakalı her türlü iş ve işlemleri yapmak üzere Belediye Başkanı Mustafa Koçak’a yetki verilmesi hususunun görüşüldü. Gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi.
Daha sonra gündemde olmayıp ta gündeme alınan maddelere geçildi. Gündem maddeleri oy görüşülerek kabul edildi.
Yapılan toplantıda yedinci ayın meclis tatil dönemi olarak kabul edilmesine karar verildi.
Son olarak Ak Parti Belediye Meclis üyesi Bünyamin Kılıçaslan, mezbahada yaşanılan sıkıntılarla ilgili bilgi vererek, yeni mezbahanın e zaman açılacağı, neler olduğu gibi konularda bilgi istedi.
Musfata Koçak, mezbahanemizde her hangi bir problem yok. Belediye olarak işletelim mi onu tartışıyoruz. İlçemizde haftada en fazla 10 hayvan kesiliyor. Eski mezbahane ile ilgili kesim yapılmama kararı var. Yazılanları Şereflikoçhisar halkının vicdanına bırakıyorum” dedi. Daha sonra sosyal medyada fake hesaplar konusuna değindi. Birçok fake hesap olduğunu ifade etti. Meclis toplantısı bu konuşmalarla sona erdi.

Sakarya araç kiralama Sakarya evden eve nakliyat