Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesi

Gazete – Matbaa – Baskı İşleri

SATIŞTAN DA BELEDİYEDEN DE ŞİKAYETÇİLER “Geçen senenin pisliğini bu sene temizlediler” “3 bin lira almakta iş yok, buraya bakım olacak!” “İçecek su, yiyecek poğaça bulamıyoruz!”

Kurban bayramına sayılı günler kala İlçemiz hayvan pazarı kuruldu. Pazarda satışların yok denecek kadar az olduğuna dikkat çeken satıcılar, belediyeye sitem ettiler. Geçen seneki pisliğin bu sene temizlendiğini ifade eden satıcılar, içecek su dahi bulamadıklarını dile getirdiler. Belediyenin padok başı üç bin lira gibi bir ücret adlığını ifade eden satıcılar; “ Aksaray vilayet, orada bin lira, Koçhisar ilçe üç bin lira. Bu üç bin lirayı almakta iş yok, buraya bakım olacak. Şu sıcakta içecek su, yiyecek poğaça bulamıyoruz” dediler.
Hafta sonu başlayacak olan Kurban bayramına sayılı günler kala İlçemiz yeni Sanayi sitesinin hemen yanında kurulan hayvan pazarı açıldı. Bir yıl boyunca beslemiş oldukları hayvanları satışa çıkaran ilçemiz Besicileri işlerin düşük olmasından ve Belediyenin hizmetinden şikayetçi oldular.
Kurbanlık hayvan satışları hakkında hayvan pazarına giderek araştırma yapan gazetemiz temsilcisine besiciler çarpıcı açıklamalarda bulundular.
GEÇEN SENENİN PİSLİĞİNİ DAHA BÜGÜN TEMZİLEDİLER!
Küçükbaş hayvan satıcısı Sebahattin Yiğit, satışların yok denecek kadar az olduğunu ifade ederek; “ şuraya bakın kimse var mı? Bunu sebebi fiyatların yüksek olup, vatandaşın alım gücünün zayıf olması. 10 lira aylık alıp ta, 15-18 lira kurbanlık alınır mı? Vatandaş fiyatlar yüksek diyor. Şimdi etin kilosu 600 liraya çıktı, çobanın maaşı 35-40 bin lira, yem 600 lira. Kurbanlık küçükbaş, 12 ile 15-16 bin lira arasında. Satış mı, satış yok ki!” dedi.
Belediyenin yüzünü görmedik kardeşim. Geçen senenin, evvelki senenin pisliğini daha bugün temizlediler. Yarım yamalak yapıldı. Şuraya bir bak Allah için insan şurayı bir sulayamaz mı, temizleyemez mi? “dedi.
3 BİN LİRA ALMAKTA İŞ YOK, BURAYA BAKIM OLACAK!
Büyükbaş hayvan satıcısı Turan Tekin, Geçen yıla oranla bu yıl kurbanlık fiyatlarında %100 fiyat farkı var. Bunun nedeni ise yem ve çoban fiyatlarından kaynaklanıyor. Fiyatlar yüksek olduğu için tabi ki vatandaşım alım gücü zorlaşıyor, alamıyor. Zaten her şey meydanda. Müşteride yok, hayvanda yok. Pazar boş. Bu durum çok iştah açıcı bir durum değil. Alan içinde, satan içinde sıkıntılı. İşçi ve yem fiyatının maliyetlerinde dolayı böyle oldu. Büyükbaş hayvanlar, ortalama 80 bin liradan başlayıp, 200 bin liraya kadar çıkıyor. Hisse, kişi başı 20 ila 25 bin lira arasında. Bizler ahırlarda epey bir satış yaptık. Pazarda ise satışlar iyi değil.
Pazarın durumu pek iştah açıcı değil. Belediyemizin yeni olduğunda olsun, artık bilmiyorum işi bilmediğinden olsun. Temizlik sıkıntısı var, çay ocağımız yok. Çorba içip, yemek yiyeceğimiz yer yok. 3 gündür buradayım. Belediye ile görüştük. Sözde yarın bir gün yapacakmış. Daha önce birine vermişler oda gelmemiş. Eski çalıştırana söylemişler, oda daha önce bana vermediniz diye gelmemiş. Tuvalet vs temiz. Yeme sıkıntımız var. Hayvan pazarının bakımı yok.3 bin lira gibi bir rakam verdik. Ben 6 padok kiraladım, 18 bin lira para verdim belediyeye. Ama bakım sıfır. Bir yağmur yağsa kanallar (su kanalı) kapalıydı. Bugün zorumuzla be telefon açtım geldiler, arkadaşlar bir yağmur yağsa su nereye gidecek?. Bu böyle mi olur? Su hayvanların içine gelecek. Su göletlenecek, vatandaş nereden geçecek? Bir araba oradan geçtiği zaman o pis su bu hayvanlara gelecek, hayvanın eli yüzü kir olduktan sonra kime satacağım? Yani bu 3 bin lira almakta iş yok ki! Buraya bakım olacak yani. Bugün Aksaray vilayet Aksaray’da bin lira. Koçhisar ilçe 3 bin lira. Böyle bir şey olmaz ki yahu. Yani yanlış yani. Ben ciddi miktarda ahırda sattım. Ama Pazar istediğimizin çok çok altında. %100’ün çok çok altında. Satıcıda yok, alıcı da yok. Ben geçen sene Ankara’ya padok açtım, buraya da.7-8 adamla çalışıyorduk. Geçen seneki işin beşte biri. Dokuz gün tatil olması nedeniyle vatandaş kurban kesmiyor. Vatandaş kurbanı et niyetine kesiyor. Allah rızası için kesmiyor. 9 gün tatile gidiyor adam. Benim dükkanda 350 kilo et siparişim olmuş. 10 kilo, 15 kilo…” dedi.
İÇECEK SU, YİYECEK POĞAÇA BULAMIYORUZ!
Bir başka büyükbaş hayvan satıcısı olan Volkan Uslu ise, satışların çok düşük olduğunun altını çizerek, sebebinin ise enflasyon olduğunu dile getirdi. “Her şey iki misli oldu. Masraflar arttı. Vatandaşın alım gücü düştü.2 gündür buradayım. İçecek su bulamıyoruz. İhaleye vermişler sözde. Kafeteryayı, çay ocağını… Verdikleri kişi iptal etmiş. Bugün ikinci gün buradayım, bu sıcakta içecek soğuk su bulamıyoruz. Yiyecek poğaça bulamıyoruz. Allah hakkımızda hayırlısını versin” dedi.

Sakarya araç kiralama Sakarya evden eve nakliyat