Şereflikoçhisar Tuzgölü Haber Gazetesi

Gazete – Matbaa – Baskı İşleri

TÜM OKULLARDA DEPREM OLDU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ nun talimatları ile “2022 Afet Tatbikat Yılı” ilan edilmesiyle, “1-7 Mart Deprem Haftası” kapsamında İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve AFAD Başkanlığı koordinasyonunda 81 İlde eş zamanlı “Deprem ve Tahliye Tatbikatı” gerçekleştirildi. Cuma günü 81 ilde bulunan tüm okullarda, saat 11:30’da gerçekleştirilen “Deprem ve Tahliye Tatbikatı”, ilçemizde de yapıldı. Tatbikat kapsamında, tüm okullarda aynı saatte sirenler çalarak, öğrenci ve öğretmenler olası bir depremde nasıl hareket etmeleri gerektiğini öğrendi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ nun talimatları ile “2022 Afet Tatbikat Yılı” ilan edilmesiyle, “1-7 Mart Deprem Haftası” kapsamında İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve AFAD Başkanlığı koordinasyonunda 81 İlde eş zamanlı “Deprem ve Tahliye Tatbikatı” gerçekleştirildi.
Deprem ve tahliye tatbikatı, Türkiye geneli 81 ilde bulunan tüm okullarda olduğu gibi ilçemizdeki tüm okullarda da yapıldı.
İlçemiz protokolü de, Abdulbaki Ünlü İmam Hatip Ortaokulu’nda gerçekleştirilen tatbikata katıldı.
Tatbikat sırasında; Kaymakam Zafer Engin, Belediye Başkanı Memiş Çelik, İlçe Milli Eğitim Müdürü Uğur Atılgan, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen İzzet Şahin’de vardı.
Saatler 11:30’u gösterdiğinde tüm okullarda çalan sirenle beraber öğrenciler, sınıflarında deprem anında yapılması gerekenleri uyguladılar. Acil durum alarmının ardından tüm personel ve öğrenciler okul binasından kontrollü bir şeklide çıktı.
Böylece öğrenciler, olası bir deprem anında nasıl hareket etmeleri gerektiğini öğrendi.
KAYMAKAM ve BAŞKANDAN ÖĞRENCİLERE YAKIN İLGİ
Bahçeye çıkan öğrencilerin yanına giden Kaymakam Zafer Engin ve Belediye Başkanı Memiş Çelik de; öğrencilere geçmiş olsun temennilerinde bulunarak, deprem anında nasıl hareket etmeleri gerektiği konusundaki öğrendikleri bilgilerin faydasını, mutlaka göreceklerini söylediler ve derslerinde başarılar dilediler.
Tatbikat, okulun öğretmeni tarafından deprem hakkında öğrencileri bilgilendirmesinden sonra son buldu.
BAKAN SOYLU DUYURMUŞTU
3 Mart 2022 Perşembe günü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Memur-Sen AKUT Ekibinin Tanıtım ve Akreditasyon Töreni’nde açıklamalarda bulunarak tatbikatı duyurmuştu. Bakan Soylu, “Yarın tüm Türkiye’de, okullarda kıymetli bir tatbikatımız var. İnşallah yarın 81 ilde vali, kaymakam, il eğitim müdürlerimizle ve öğrencilerle bir tatbikat yapacağız.” demişti.
Bakan Soylu’nun açıklaması ise şu şekilde;
“Cuma günü, yarın tüm Türkiye’de tüm okullarda bir tatbikatımız var. Afet anlarında okullardan tahliye tatbikatımız var. Yarın tüm Türkiye’de tüm çocuklarımızı bir tatbikatla buluşturmuş olacağız. Önümüzdeki aylar içerisinde de bir Türkiye tatbikatı yapacağız. Biz bir afet bölgesiyiz, bunu hiçbir zaman unutmamalıyız.
Sizlerin de bildiği gibi 2021 yılını afet yönetimi eğitimi yılı ilan etmiştik. Eğitimler verdik. Hepimiz biliyoruz ki teorik eğitimi, pratikle birleştirmek önemli. Bu nedenle 2022 yılında tatbikat yılı ilan ettik.”

Sakarya araç kiralama Sakarya evden eve nakliyat